Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Wycieczka do planetarium w Warszawie

Wycieczka do planetarium w Warszawie

wtorek, 20 września 2022

19. 09. 2022 r. uczniowie z klas: 4tt, 4ti i 4tb wzięli udział w wycieczce do Planetarium w Warszawie, gdzie seanse wyświetlane są na ekranie sferycznym, który otacza widownię ze wszystkich stron. Film, który obejrzeliśmy przypomniał nam skąd biorą się codzienne zjawiska takie jak dzień i noc, fazy Księżyca i pory roku, a także na czym polegają te mniej codzienne, jak np. zaćmienia. Dowiedzieliśmy się także, jak tłumaczyli je sobie ludzie w przeszłości. Seans odświeżył nam również wiedzę o historycznych misjach załogowych na Księżyc, oddzielił naukowe wyjaśnienia od różnych błędnych wyobrażeń. Odwiedziliśmy również Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Popularny BUW to jedna z najciekawszych budowli w Polsce. Połączenie surowego betonu, zielonego szkła i bujnej roślinności porastającej fasadę biblioteki zrobiła na nas ogromne wrażenie. Weszliśmy też na ogród dachowy, jeden z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. Z tarasu widokowego podziwialiśmy nie tylko panoramę Warszawy, ale i wnętrze biblioteki.

Opiekunami wycieczki były: p. Wanda Dmowska, p. Małgorzata Olczak i p. Anna Wyrzykowska