Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

U Pana Boga za kulisami

wtorek, 16 kwietnia 2024

Dzisiaj, 11 kwietnia, w Szkole Ponadpodstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, odbyły się warsztaty medialne prowadzone przez wykładowców z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W warsztatach brali udział uczniowie klas humanistycznych, biznesowych, informatycznych oraz mechatronicznych. Gości z AKSIM przywitał Dyrektor szkoły Jerzy Kopański. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Ojca Benedykta, który przedstawił plan przygotowany na te zajęcia.

Pierwszy pokaz odbył się przy użyciu green boxa oraz wozu transmisyjnego, który miał na celu pokazanie, jak wygląda realizacja filmowa. Prowadzący pokazali nam, jak wygląda realizacja pogody oraz przedstawienie jej oglądającemu. Aby lepiej to zrozumieć, Kalina, uczennica klasy 2blo, wcieliła się w rolę prowadzącej pogodę. Poprosiliśmy Kalinę o krótką wypowiedź:

„Stresowałam się, normalnie nie występuję przed taką ilością osób, było to nowe doświadczenie”.

Zaproszono na scenę trzech uczniów, których rolą było wcielenie się w kandydatów na prezydenta miasta. Każda z osób musiała zaprezentować swoje hasło wyborcze. Ilością braw wygrał Kacper Biernat, którego poprosiliśmy o krótki komentarz:

„Ciekawe doświadczenie z profesjonalnym sprzętem”.

Prezenter wyjaśnił i zaprezentował na przykładzie, w jaki sposób światło oraz cień wpływają na odbiorcę. Przedstawione zostały przygotowania do nagrania wywiadu. Ojciec Benedykt pytał Kacpra, m.in. jakie decyzje dotyczące poprawy oznakowania na siedleckich drogach podjąłby jako prezydenta miasta.

Trzecia część wykładu poświęcona była dźwiękowi, jak działa on na nas w życiu codziennym. Prowadzący zajmujący się obróbką, zaprezentował nam, jak za pomocą programów możemy dostosować dźwięk do naszych upodobań lub jak skutecznie zmodyfikować czyjąś wypowiedź.

Czwarta część dzisiejszego spotkania poświęcona została wyjaśnieniu, czym jest informacja oraz czym różni się od opinii. Prezenterka zaprezentowała zwroty, na które warto zwrócić uwagę, podczas czytania artykułów prasowych tudzież internetowych. Następnie wyjaśniła różnicę między manipulacją a perswazją, pokazując to na przykładach.

Czwarta część zakończyła warsztaty przygotowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej.

Hubert Zamyłko, Rafał Ruciński

Zdjęcia i materiał wideo z warszatów można obejrzeć tutaj: https://aktualnosci.aksim.edu.pl/relacje/u-pana-boga-za-kulisami/