Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Mikołajki w Warszawie

wtorek, 13 grudnia 2022

Uczniowie klasy 1tt i 1alo byli na wycieczce w stolicy z okazji mikołajek. Program obejmował zwiedzanie oddziału Muzeum Wojska Polskiego oraz interaktywną zabawę, pełną emocji w Black Cat Escape Room.

Pierwszym punktem wycieczki był skansen techniki wojskowej. Jest to obszerny zespół eksponatów obejmujący ciężki sprzęt. Mogliśmy oglądać czołgi, działa samobieżne z okresu II wojny światowej, samoloty wojskowe, broń rakietową śmigłowce i sprzęt radiolokacyjny. Szczególne zainteresowanie wzbudził samolot AN 2, do którego zwiedzania ustawiła się kolejka. Można było przymierzyć się do fotela pilota. Mogliśmy także obejrzeć kapsułę lądownika z serii Sojuz, którą na Ziemię wrócił z kosmosu gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta.

We wnętrzach XIX wiecznego fortu urządzono także ekspozycję prezentującą epizody z czasów powstania warszawskiego i losy jego obrońców. Podziwialiśmy bardzo ciekawą wystawę uzbrojenia armii polskiej z września 1939 roku. Wśród eksponatów znajdują się unikatowe egzemplarze, które dla fanów militariów były wielką atrakcją. Odrestaurowany czołg 7 TP (Według MON to jedyny zachowany egzemplarz na świecie), tankietka TK-3 czy kultowy karabin UR. Uzupełnieniem kolekcji są modele sprzętu wojskowego z tej epoki, elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy WP.

Podczas zwiedzania towarzyszył nam przewodnik, były żołnierz, który barwnie opowiadał o ekspozycji.

Kolejnym punktem był Black Cat Escape Room. To unikatowe miejsce przygotowało dla uczniów pokoje zagadek, w których gracze wcielili się w role młodych Powstańców AK, szukali złota nazistów czy też rozwiązywali zagadki kryminalne. Szczególne wrażenie na uczestnikach zrobił pokój „Powstanie Warszawskie”, który został przygotowany z dużym rozmachem, ogromną pasją i najeżony najnowszą technologią.

Uczniowie zgodnie twierdzą, że przeżyli wspaniałą przygodę, którą zapamiętają na długo.

GALERIA ZDJĘĆ