Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Licealiści z indeksami Akademii Prawa Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL

wtorek, 31 października 2023

W piątek 27 października 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Akademii Prawa Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL – dwuletniego programu edukacyjnego kierowanego do uczniów szkół średnich. Do projektu zgłosili się uczniowie klasy humanistycznej oraz uczniowie z 12 szkół z 3 województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 200 uczestników.

Studentów Akademii Prawa powitał dr hab. Michał Domagała, prodziekan ds. kształcenia. Stwierdził on, że w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznawać wszystkie aspekty funkcjonowania i działania prawa polskiego, a także prawa unijnego. Będą uczyć się rozwiązywać problemy prawne, kazusy, oraz stosować prawo, ale oprócz tego poznają wpływ prawa na etykę, na postawę, jaką przyjmuje człowiek. Podkreślił, że prawo to nie tylko suche przepisy, ale także sposób na życie – że warto stosować prawo i postępować zgodnie z jego regułą, z jego wyznacznikami. Kilka słów do uczniów skierowała także dr hab. Beata Kucia-Guściora, prof. KUL, która podkreśliła, że zajęcia Akademii Prawa prowadzone są przez specjalistów, którzy nie tylko nauczają, nie tylko mają wiedzę teoretyczną, ale także są świetnymi praktykami.

Wykład inauguracyjny dotyczący prawa konstytucyjnego wygłosił prof. dr hab. Dariusz Dudek – kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego.

Uczestnicy Akademii Prawa WPPKiA KUL mieli po raz pierwszy okazję sprawdzić, jak wygląda życia studenta, w pewien sposób zgłębić niektóre tajniki życia akademickiego. Dlatego każdy z nich (dla podkreślenia wyjątkowości ich statusu) złożył uroczystą przysięgę, którą odebrał dr hab. Michał Domagała. Studenci Akademii otrzymali również indeksy – indeks jest w końcu atrybutem prawdziwego studenta.

Monika Ługowska

Zobacz zdjęcia