Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Kampania "Widzę - rozmawiam - reaguję"

czwartek, 14 marca 2024

W ramach kampanii Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież, 13 marca w Urzędzie Miasta Siedlce odbyła się debata Jestem świadomy własnej wartości?! Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3 bl : Alicja Tkaczyk, Zuzanna Wasiluk, Beata Bryńczak, Wiktoria Bryńczak i Gabriela Rucińska.

Uczniowie z siedleckich szkół ponadpodstawowych przedstawiali w jaki sposób młodzi ludzie oceniają poczucie własnej wartości swojego pokolenia, wskazywali co jest dla nich ważne, z czym mają problem, czego oczekują od dorosłych.

Nasze uczennice postawiły tezę, że poczucie własnej wartości kształtuje się w procesie socjalizacji. Jego podstawą są opinie ludzi na nasz temat. Ludzie z naszego otoczenia są jak lustra w którym się przeglądamy i na tej podstawie budujemy poczucie własnej wartości !

W treści kolejnych wypowiedzi wybrzmiał apel do dorosłych:

  1. Drodzy rodzice, kochajcie, szanujcie nas za to, że jesteśmy a nie za to jacy jesteśmy.

Szanowni dorośli :

  1. Niech Wasza krytyka będzie konstruktywna. Nie oceniajcie nas ale zwracajcie nam uwagę, że jakieś nasze zachowanie nie jest właściwe. Bardzo prosimy byście nas młodych akceptowali i wspierali a nie nadmiernie od nas wymagali i krytykowali.
  2. Pomóżcie nam budować poczucie szacunku i akceptacji siebie dzięki temu będziemy respektować prawa osób z naszego otoczenia.
  3. Przyznajcie nam prawo do niedoskonałości i porażek, bo to właśnie one motywują do zmian i rozwoju.
  4. Nie porównujcie nas do innych bo każdy z nas jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny.

Poczucie własnej wartości jest kluczem do życiowej satysfakcji! Niezależnie od popełnianych błędów czy niepowodzeń każdy z nas zasługuje na miłość, szacunek i akceptację!

Organizatorzy kampanii: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, IPA region Siedlce oraz Komenda Miejska Policji w Siedlcach pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika.