Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Elektryk w gościnie u Katolika

piątek, 17 listopada 2023

Dnia 16 listopada klasa 4dt wraz z wybitnym teologiem Księdzem Doktorem Dyrektorem Tomaszem Kosteckim brała udział w warsztatach Dziennikarskich w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Nasza eskapada do siedziby Katolika rozpoczęła się przed wejściem, gdzie stał już podstawiony wóz transmisyjny, który odegrał ważną rolę w dalszej części historii. Przy wejściu do auli przywitali nas operatorzy kamer Telewizji Trwam. Na początku spotkania przywitał nas ojciec redemptorysta Benedykt, który wprowadził nas w temat warsztatów: ”Zrozumieć Media”. Podczas wykładów poznaliśmy działalność telewizji od kuchni, poznaliśmy ogromną rolę techników i oraz operatorów kamery oraz przekonaliśmy się jak wielki wpływ na przekazywanie informacji ma jej wizualna i multimedialna otoczka.

Mieliśmy okazję zobaczenia technika przy pracy, zapoznaliśmy się z działaniem wozu transmisyjnego, greenscreenu oraz kamer.

Jeden z naszych uczniów (Wiktor zwany Maleństwem) przekonał się że mimo treningu jego bicepsy wciąż są zbyt małe by pobijać rekord w trzymaniu kamery (Dodam jednak że i tak trzymał ją naprawdę długo.)

Inny uczeń (Bartłomiej) miał okazję jak jeden z pierwszych zasiąść przed greenscrenem i wejść do wozu transmisyjnego.

Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób można atrakcyjnie przedstawić kandydata na prezydenta za pomocą kilku prostych medialnych trików. Poznaliśmy również techniki manipulacji i sposoby ich rozpoznawania oraz ochrony przed nimi. Omówiliśmy również przykłady manipulacji

i wykorzystywania potęgi mediów na przykładnie propagandy III Rzeszy .Przy okazji omówiliśmy różnice pomiędzy informacją, opinią , perswazją oraz manipulacją. Pomiędzy wykładami były kilkuminutowe przerwy, podczas których można było odpocząć, coś zjeść lub wziąć udział w quizie nt. Akademii Kultury społecznej i Medialnej w Toruniu lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wozie transmisyjnym czy przed kamerami. Po zakończonych wykładach zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z zespołem Telewizji Trwam. Początkowo mieliśmy problem ze zmieszczeniem w kadrze całej potęgi potężnego teologa jednak po kilku próbach wszyscy zmieścili się w kadrze i zdjęcia wyszły naprawdę dobrze. Na pamiątkę otrzymaliśmy okolicznościowe certyfikaty uczestnictwa i wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do szkoły na sprawdzian z biologii :).

Autor:

Aleksander Sikorski 4dt

https://aktualnosci.aksim.edu.pl/warsztaty/telewizja-w-i-klo/

GALERIA ZDJĘĆ