Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1
im. Stanisława Staszica w Siedlcach

Aktualności

Akademia Prawa dla licealistów

wtorek, 05 marca 2024

W piątek 1 marca 2024 r. uczniowie klasy 3bl pod opieką Pani Barbary Kokoszkiewicz oraz Pani Moniki Ługowskiej uczestniczyli w wykładach i zajęciach warsztatowych z prawa karnego w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.

Uczniowska przygoda edukacyjna zaczęła się od napisania kolokwium z poprzednich zajęć. Następnie odbył się pierwszy wykład z prawa karnego, który poprowadziła Pani dr Zuzanna Gądzik. Autorem drugiego wykładu był Pan mgr Tymon Markiewicz, który omówił wyczerpująco temat postępowania karnego. W kolejnej części odbyły się zajęcia warsztatowe z pisania pism procesowych. Prowadzący wykłady przedstawili teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z dziedziny prawa karnego.

Obecność na zajęciach pozwoliła naszym humanistom pogłębić wiedzę prawniczą i lepiej zrozumieć meandry prawa. Nadążanie z robieniem notatek, bycie w dużej grupie i radzenie sobie z bodźcami sensorycznymi pozwoliło uczniom poczuć się jak prawdziwi studenci.

Po całodniowej wizycie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim licealiści udali się na spacer po Starym Mieście. Zwieńczeniem wycieczki było odwiedzenie serca lubelskiego Starego Miasta, czyli XIX-wiecznego zamku, na którego dziedzińcu stoi średniowieczna kaplica Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Zarówno opiekunowie jak i uczniowie uznali kolejny udział w zajęciach Akademii Prawa za niezwykle cenny.

Mamy nadzieję, że współpraca szkoły z Wydziałem Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyniesie wiele korzyści naszym uczniom.