Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach ul. Konarskiego 11, 08 -110 Siedlce;    tel: (025) 632-73-08     e-mail: zszelektryk@siedlce.net

"ELEKTRYK" 1903 - 2009

Zdjęcia wykonał: Krzysztof Mioduszewski /Kodak Express Siedlce/

Zamówienie na płytę DVD z filmem i zdjęciami: KODAK EXPERS Krzysztof Mioduszewski ul. Piłsudskiego 21, 08-110 Siedlce; lub telefonicznie: 025 632 63 37, 600 949 766

Msza  Święta   Przemarsz  do szkoły   Rejestracja  uczestników   Część  oficjalna

Relacja z „IV Zjazdu Absolwentów”...

IV ZJAZD ABSOLWENTÓW i NAUCZYCIELI

„ELEKTRYKA”
20 września 2008r.

„105 LAT ZDARZA SIĘ TYLKO RAZ”

Pod tym właśnie hasłem, 20 września 2008 roku, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach, odbył się IV Zjazd Absolwentów i Nauczycieli „Elektryka”. Był to szczególny dzień w życiu całej szkolnej społeczności. Długie i staranne przygotowania przyniosły oczekiwane rezultaty. Wszystkie zamierzenia organizatorów zostały zrealizowane, a wrażenia po tej wyjątkowej imprezie, z pewnością pozostaną w jej uczestnikach na długo.

IV ZJAZD ABSOLWENTÓW I NAUCZYCIELI „ELEKTRYKA”

Ani niska temperatura, ani też przelotne opady deszczu nie były w stanie ostudzić gorącej atmosfery, która panowała wśród uczestników imprezy. Uroczystość rozpoczęła się około godziny 9.00 rejestracją przybyłych gości i wydaniem materiałów zjazdowych w hollu budynku szkoły. To właśnie tam, po wielu latach, dochodziło do pierwszych spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy. Z każdego kąta można było usłyszeć entuzjastyczne powitania w formie tych dwóch słów -„Tyle lat!”. Na twarzach absolwentów widniał uśmiech. Nie ukrywali radości z powrotu do szkoły, z którą łączy się wiele pięknych wspomnień z młodości. Widok ludzi, którzy niegdyś byli częścią codzienności również wywoływał wzruszenie.

Przed godziną 1000 wszyscy udali się na Mszę Świętą do kościoła Św. Stanisława BM. Uroczystą Eucharystię rozpoczął ks. kanonik Adam Patejuk, wprowadzając sztandar szkoły. Następnie powitał wszystkich zgromadzonych i odprawił mszę. Kazanie wygłosił o. Sylwester Anusiewicz. Ewangelijną przypowieść o siewcy odniósł do pracy nauczyciela, który ma za zadanie zasiać ziarno mądrości w uczniach. Ci z kolei powinni podziękować mu za trud, włożony w przekazywanie wiedzy i najważniejszych wartości. Na koniec w imieniu społeczności podziękował Bogu oraz duchownym, a także złożył wiernym najlepsze życzenia.

Po wyjściu z kościoła, wszyscy zgromadzeni goście ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Następnie rozpoczął się uroczysty przemarsz ulicami miasta. Zwartą kolumnę prowadziła do szkoły młodzieżowa orkiestra dęta z Grodna. Zatem „Elektryk” powitał swoich gości z wielką pompą.

Koło południa, kiedy już wszyscy przybyli zajęli swoje miejsca na sali gimnastycznej, rozpoczęła się część oficjalna imprezy, którą prowadził absolwent z 1970 r. Jan Chróścicki. Pan Andrzej Brochocki (przewodniczący komitetu organizacyjnego, absolwent „Elektryka”) swoim przemówieniem dokonał uroczystego otwarcia zjazdu. Powitał wszystkich przybyłych gości. A było kogo witać. Oprócz absolwentów i emerytowanych nauczycieli, w szkole pojawiły się inne, bardzo ważne postacie m.in. Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, były nauczyciel, Marta Sosnowska, Wiceprezydent Miasta, Mariusz Dobijański, Przewodniczący Rady Miasta, oraz przedstawiciele duchowieństwa z Ks. Biskupem Zbigniewem Kiernikowskim na czele. Podczas swojego przemówienia organizator wspomniał też o nowym projekcie utworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół „Elektryka” z siedzibą w ZSP nr 1. Jego głównym celem będą działania na rzecz rozwoju szkoły. Jednym z nich, jak wspomniał A. Brochocki, byłoby reaktywowanie orkiestry dętej w szkole (myślę że pomysł ten zawdzięczać można wspaniałemu koncertowi muzyków z Białorusi).

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez uczniów kwiatów wszystkim nauczycielom. Potem głos zabrał Ks. Biskup Kiernikowski, a następnie Pani Dyrektor Krystyna Więcławek, jednocześnie absolwentka technikum elektrycznego. Podzieliła się swoimi wspomnieniami, złożyła liczne podziękowania oraz przedstawiła najnowsze plany i zadania, jakie postawił sobie „Elektryk” na najbliższe miesiące. Następnie kilka słów od siebie dodali kolejno Prezydent Miasta Siedlce, Pan Wojciech Kudelski, burmistrz zaprzyjaźnionego miasta, gen. Paweł Nasiłowski, Krzysztof Tchórzewski, Mariusz Dobijański, a także Dyrektor siedleckiego CKP, Bożena Wyrębiak. Ważnym elementem uroczystości okazało się wręczenie statuetek „Jacka” organizatorom oraz zasłużonym nauczycielom.

Tuż po uroczystym otwarciu, przyszła kolej na część artystyczną. Swoje umiejętności aktorskie uczniowie zaprezentowali w formie krótkiego przedstawienia, w którym czynny udział mieli okazję wziąć także goście. Po wystąpieniu młodzieży, popis dali prawdziwi artyści. Sala gimnastyczna zamieniła się w operę, kiedy mikrofon znalazł się w posiadaniu Ryszarda Nowaczyńskiego absolwenta technikum z 1966 roku, który koncert przygotował, wyreżyserował i prowadził z udziałem artystów: Agaty Marcewicz, znanej w całej Polsce i poza jej granicami artystki oraz światowej sławy solisty, Wiesława Bednarka. Ten niezapomniany koncert był godnym zakończeniem części artystycznej.

Na uczestników zjazdu czekał jeszcze powrót do wspomnień, dzięki zwiedzaniu szkoły, powrotowi do klas, w których kiedyś tak wiele się działo. Absolwenci mogli też zajrzeć do internatu oraz CKP. Ważne i wzruszające były z pewnością spotkania i rozmowy z nauczycielami i wychowawcami.

Ostatnim punktem programu był bankiet w restauracji „Janusz”. Tam już niestety czujne oko reporterskie nie miało wstępu Jednakże jestem w pełni przekonana, iż zabawa była przednia, a nastroje biesiadników wyśmienite.

Top! Top!